Február 4-én és 5-én, a Védegylet a hazai és a nemzetközi zöld közbeszerzés és zöld közétkeztetés helyzetét járta körbe a „Kollektív fellépés a minőségi alapanyagokra épülő közétkeztetésért” c. regionális politikai kerekasztal eseményén, melynek az Európai Ifjúsági Központ adott helyet. 

A kerekasztal beszélgetés az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramja által finanszírozott BOND: (Bringing Organisations & Network Development to higher levels in the Farming sector in Europe) A szervezetek és hálózatok magasabb szintű együttműködésének szervezése az európai mezőgazdasági szektorban elnevezésű projekt keretében került megrendezésre. 

Dr. Florence EGAL (FLEdGE network) –
Közétkeztetés a fenntartható területi fejlődéshez: eszköz a városok és az
önkormányzatok számára

Az esemény első napján az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet képviselője kiemelte, mennyire összetett a téma, és ez a tény megkívánja, hogy lehetőleg az összes érintett kifejtse véleményét, meglátásait annak érdekében, hogy a vidék és a város kapcsolata megerősödjön, szorosabbra fonódjon élelmezési kérdésekben. Ez jó alapot adhat egy fenntartható vidékfejlesztési politika kialakításhoz, mely bírja az érintettek támogatását. 

Claudia Paltrinieri (Food Insider) ismerteti az olaszországi szemléletformáló tevékenységüket

Folytatásként a szakértők már működő, nemzetközi jó példákat és közösségi összefogásokat ismertettek. Többek között szó esett a francia Mouans Sartoux 100% bio közétkeztetési rendszeréről, a svéd Södertälje önkormányzat Étrend egy zöld bolygóért projektjéről vagy a skót Nemzeti Élelmezési Szakpolitikai Programról, illetve a Pappa Fish nevezetű olasz kezdeményezésről is. 

LEGO Serious Play® módszer alkalmazása

Játékos műhelymunka segítségével a résztvevők részletesen feltárták a fenntartható közétkeztetést és közbeszerzést érintő kihívásokat és kapcsolódó kitörési lehetőségeket. Leginkább a nemzeti jogszabályi és adózási keretfeltételek, a szakértelem és a képzett munkaerő hiánya, a korrupció, a fenntartható élelmiszer beszerzésének és mennyiségi korlátainak kérdései tűntek ki, mint leginkább kollektíve kezelendő problémák. Mindezekre építve a második nap során konkrét szakpolitikai javaslatokat állítottak össze a résztvevők közös véleményük tolmácsolásaként, a döntéshozók munkájának megkönnyebbítéséhez. 

Egyetértési és Együttműködési Megállapodás aláírása

Az esemény során egyetértési és együttműködési megállapodás aláírására került sor a szociális gazdaságok, az agrárium környezeti és társadalmi kihívásai, a vidéki megélhetés és a zöld közétkeztetés hazai előmozdítása érdekében. A megállapodást a következő szervezetek írták alá: Etnikai Népfőiskolai Társaság, Kemence Egyesület, Magyar Szociális Farm Szövetség, Védegylet, Nemzeti Agrár Kamara, Kislépték Egyesület, Máltai Szeretetszolgálat és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.