A Fair Trade a termelőt tiszteletben tartó alternatív kereskedelem, mely főleg a Globális Dél termelőinek biztosít tisztességes felvásárlási árat, amely fedezi a megélhetést és a termelés költségeit. Garantált a kizsákmányoló gyermekmunka mentesség, a felvásárlási ár kialakítása során figyelembe vesznek gazdasági, szociális és környezetvédelmi szempontokat. A fair ár hozzájárul, hogy az érintett gazdálkodók gyermekei iskolába járhassanak, ezáltal biztosabb jövőképük legyen. Kávé, tea, kakaó, csokoládé, déligyümölcsök, kézműves termékek, pamut, sőt arany is kaphat méltányos minősítést. A minőség prémium kategóriájú, a választék széles, elégedett a termelő és a fogyasztó is
Lásd meg az embert a termék mögött! Ha belegondolunk abba az egyszerű ténybe, hogy rengeteg olyan terméket fogyasztunk, használunk, ami nálunk nem fellelhetőek, de mégis a mindennapi fogyasztási cikkek között szerepelnek (pl. kávé, tea, banán), már nem is nehéz azonosulnunk a gondolattal, hogy mi magunk is tehetünk a méltányos kereskedelemért.
A Fair Trade tiszteleten, párbeszéden, és átláthatóságon alapuló kereskedelmi partnerkapcsolat, amely nagyobb egyenlőségre törekszik a nemzetközi kereskedelemben. Hozzájárul a fenntartható fejlődéshez azáltal, hogy jobb kereskedelmi feltételeket ajánl, és garantálja azoknak a termelőknek és munkásoknak a jogait, különösen délen, akik elveszítették érdekérvényesítő képességüket.
A Fair Trade szervezetek világosan elkötelezik magukat a méltányos kereskedelem mellett: ez adja küldetésük elvi alapját. Ezek a szervezetek, a fogyasztókkal együtt, aktívan részt vesznek a termelők támogatásában, a tudatosságkeltésben, és a hagyományos nemzetközi kereskedelem szabályainak és gyakorlatainak megváltoztatásáért folyó kampányban. A Fair Trade több mint egyszerű kereskedelem: azt bizonyítja, hogy a világkereskedelemben lehetséges a nagyobb igazságosság, és megmutatja azt is, hogy egy sikeres üzlet is képes az embereket előtérbe helyezni.