Kiemelt beruházás!

„A szilveszter napján megjelent 725/2020. (XII. 31.) Kormányrendelet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősíti a Lupa-tó melletti budakalászi és szentendrei partszakaszokra tervezett magánberuházásokat.” – olvashatjuk Budakalász önkormányzatának honlapján (is). „A kormányrendelet mellékletében szereplő ingatlanokra úgy lehet szállodát, szórakoztató, sport- és szabadidőközpontot, illetve vendéglátóhelyeket elhelyezni, hogy az építtetőknek a kormányrendeletben előírt szabályokat kell betartaniuk az eddigi országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet (OTÉK), és a helyi építési szabályzat vonatkozó előírásai helyett ott, ahol ezen szabályok eltérnek egymástól. Miután az érintett önkormányzatokat a kormányrendelet előkészítésébe nem vonták be, Budakalász és Szentendre polgármesterei azonnali egyeztetést kezdeményeztek a beruházóval.” …

… „Gerendai Károly hangsúlyozta, hogy továbbra sincs szándékukban sem nagyszabású építkezésbe kezdeni, sem jelentősen nagyobb mértékű használatot eredményező, akár környezetvédelmi, akár a környező lakosság nyugalma szempontjából jobban terhelő tevékenységet folytatni. Fejlesztéseikkel elsősorban a szezonalitás hátrányait próbálják kiküszöbölni és ezáltal üzletileg sikeresebb működést remélnek. Jelenlegi terveikben egy új kerékpáros bejárat megnyitása, a Lupa-tó mederkotrása, egy strandsport pálya befedése, valamint két kisebb vendégház és néhány horgászstég megépítése, illetve a meglévő szolgáltatásaik karbantartása, fejlesztése szerepel csupán.”

Olvassátok el az egész cikket! Őszintén reméljük, hogy az abban foglaltak szerint lesz minden.

A Lupa-tó és a parkolója

Álláspontunk szerint ismét egy jogsértő határozat született

Második éve kísérjük figyelemmel a Lupa-tó mellett 2017-ben, a szükséges hatósági engedélyek nélkül megépített és azóta a Lupa-Strand nyitva tartásakor folyamatosan üzemelő óriásparkoló sorsát. Az 1201 férőhelyes parkoló a Szentendre Déli Regionális Vízbázis védőterületén belül található, 14 dunakanyari település 100 ezer lakójának biztonságos vízellátása múlik azon, hogy az ide parkoló autókról ne kerülhessen szennyeződés a vízadó rétegekbe. A napokban a legújabb hatósági eljárás határozatával kapcsolatos szakmai véleményünket sajnos ismét egy fellebbezés formájában kellett összefoglalnunk, melyet a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályára továbbítottunk.

A MÁSODFOKÚ HATÁROZATRÓL

Budakalász, Lupa-parkoló: törvénysértő határozatokat semmisítettek meg másodfokon

Január elején adtuk hírül, hogy a Budakalászon, 2017-ben, vízbázis védőterületen speciális engedélyek nélkül megépített és a Lupa-Strand nyitva tartásakor azóta is így üzemelő óriásparkolóval kapcsolatos hatósági eljárásban a Védegylet fellebbezést nyújtott be Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatalának elsőfokú határozatával szemben. A másodfokon eljáró Pest Megyei Kormányhivatal Országos Környezetvédelmi és Természetvédelemi Főosztály megsemmisítette a parkoló működéséhez szükséges korábbi megengedő döntést.

A Húsvét előtt kézbesített másodfokú határozat szerint, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vízügyi és vízvédelmi hatáskörben adott másodfokú döntésével ugyancsak megsemmisítette a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság a Lupa-parkoló vízjogi megfelelőségével kapcsolatos korábbi szakhatósági állásfoglalását is.

Továbbra is mindent megteszünk a Szentendre Déli Vízbázis védelméért, figyelemmel kísérjük az eseményeket!