Moldova, Chisinau 2022. szeptember 21-24.

BESZÁMOLÓ

  1. nap (szept. 21.)

Érkezés Chisinau-ba, szállás elfoglalása, csapatépítő-ismerkedős vacsora a német-lengyel-moldáv partnerekkel.

  1. nap (szept. 22.)

Délelőtt:

Axadum bio-tápoldat gyártó cég felkeresése. A Társaság tulajdonosa beszámolót tartott az évi 4 millió (!) csirkét nevelő üzem működéséről. A telep működése során a külföldről vásárolt megtermékenyített tojások keltetés helyben történik. Az állatok élelmét a Társaság 100 ha-os területéről származik. A csirkék vízfogyasztását a telephely épületeinek tetejéről begyűjtött esővíz biztosítja. A csirkék ürülékéből a társaság telephelyén közreműködő partnereikkel Biovit néven árusított organikus tápoldatot készítenek, melyet 1-5 literes kiszerelésben értékesítenek kiskerti és mezőgazdasági felhasználásra. Saját művelésben álló területükön kizárólag ezzel a termékkel javítják fel négy évente a talaj minőségét, ezzel kímélve a környezetet.

Ebéd.

Délután:

Ebédet követően a Chisinau Orvosi Egyetem kísérleti gyógynövénytermesztési telephelyét látogattuk meg, ahol az egyetem vezető gyógyszerész oktatójának vezetésével megtekintettük az ott termesztett 400 féle kísérleti gyógynövényt (levendula, orbáncfű, macskamenta, hárs, algák, etc.). A kísérleti termesztés elsődleges célja, hogy az országban olyan gyógynövények termesztése történjen, melyek hatóanyagtartalma – a terület éghajlatához alkalmazkodva – a lehető legmagasabb, valamint megtalálni azokat a növényfajtákat, melyek a moldáv éghajlati viszonyokon a legéletképesebbek. A kísérlet célja továbbá, hogy a mezőgazdasági termesztés specifikumai (sortáv, vetési távolság, etc.) optimalizálásra kerülhessenek.

Közös vacsora, pihenés.

  1. nap (szept. 23.)

Délelőtt:

Chisinau szeméttemetőjének meglátogatása. A telep 1 millió lakosságszámú nagyváros, valamint néhány környező település kommunális hulladékának szeméttemetőjeként működik. Havonta 17 millió tonna szemét érkezik a 25 hektáros telepre. A lakosság havonta 3 Eurós hozzájárulást fizet a szemétkezelésért, míg a lerakó havi fenntartása 50.000 Euróba kerül. A lerakó mellett működő, európai színvonalú szivárgóvíz-kezelő üzem a lerakó alól szivárgó szennyezett víz tisztításáért felelős. A tisztítás során visszamaradó zagyvizet visszapumpálják a szeméttelepre, így biztosítva az onnan távozó víz folyamatos tisztítását, és hogy szennyezett víz ne kerülhessen ki a telepről.

Ebéd.

Délután:

ABS Recycling Company meglátogatása. A magánkézben levő társaság Moldova legnagyobb újrahasznosító üzeme. Mivel az országban nincs egységesen szabályozott lakossági szelektív hulladékgyűjtési rendszer, így ezt a tevékenységet magánkézben lévő, profitorientált gazdasági társaságok végzik. Az üzemben két féle módon érkezik a hulladék. Egyrészt a társaság tulajdonában álló, és a társaság által kihelyezett/szállított műanyaggyűjtő edényekből (ez már a lakosság által önkéntesen leválogatott hulladék), másrészt az egyszerű lakossági kommunális hulladék (ezen vegyes hulladék leválogatása kézi erővel az üzemben zajlik). A 200 főt foglalkoztató társaság napi 600 tonna szemetet válogat le (havi bontásban ez 17.000 tonna). Jövőbeli terveik között szerepel üveg-szelektív gyűjtő konténerek kihelyezése. A társaság már legyártatott 200 konténert, melyek jelenleg a társaság telephelyén várják a helyi önkormányzat kihelyezésükhöz való hozzájáruló nyilatkozatát.

Adminisztratív teendők megbeszélése, oklevelek kiosztása, csoportfotó készítése. Közös búcsúvacsora, majd pihenés.

  1. nap (szept. 24.)
  2. Reggeli, hazautazás.