Február 4-én és 5-én, a Védegylet a hazai és a nemzetközi zöld közbeszerzés és zöld közétkeztetés helyzetét járta körbe a „Kollektív fellépés a minőségi alapanyagokra épülő közétkeztetésért” c. regionális politikai kerekasztal eseményén, melynek az Európai Ifjúsági Központ adott helyet.
A kerekasztal beszélgetés az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramja által finanszírozott BOND: (Bringing Organisations & Network Development to higher levels in the Farming sector in Europe) A szervezetek és hálózatok magasabb szintű együttműködésének szervezése az európai mezőgazdasági szektorban elnevezésű projekt keretében került megrendezésre.
Az esemény első napján az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet képviselője kiemelte, mennyire összetett a téma, és ez a tény megkívánja, hogy lehetőleg az összes érintett kifejtse véleményét, meglátásait annak érdekében, hogy a vidék és a város kapcsolata megerősödjön, szorosabbra fonódjon élelmezési kérdésekben. Ez jó alapot adhat egy fenntartható vidékfejlesztési politika kialakításhoz, mely bírja az érintettek támogatását.
Folytatásként a szakértők már működő, nemzetközi jó példákat és közösségi összefogásokat ismertettek. Többek között szó esett a francia Mouans Sartoux 100% bio közétkeztetési rendszeréről, a svéd Södertälje önkormányzat Étrend egy zöld bolygóért projektjéről vagy a skót Nemzeti Élelmezési Szakpolitikai Programról, illetve a Pappa Fish nevezetű olasz kezdeményezésről is.
Játékos műhelymunka segítségével a résztvevők részletesen feltárták a fenntartható közétkeztetést és közbeszerzést érintő kihívásokat és kapcsolódó kitörési lehetőségeket. Leginkább a nemzeti jogszabályi és adózási keretfeltételek, a szakértelem és a képzett munkaerő hiánya, a korrupció, a fenntartható élelmiszer beszerzésének és mennyiségi korlátainak kérdései tűntek ki, mint leginkább kollektíve kezelendő problémák. Mindezekre építve a második nap során konkrét szakpolitikai javaslatokat állítottak össze a résztvevők közös véleményük tolmácsolásaként, a döntéshozók munkájának megkönnyebbítéséhez.
Az esemény során egyetértési és együttműködési megállapodás aláírására került sor a szociális gazdaságok, az agrárium környezeti és társadalmi kihívásai, a vidéki megélhetés és a zöld közétkeztetés hazai előmozdítása érdekében. A megállapodást a következő szervezetek írták alá: Etnikai Népfőiskolai Társaság, Kemence Egyesület, Magyar Szociális Farm Szövetség, Védegylet, Nemzeti Agrár Kamara, Kislépték Egyesület, Máltai Szeretetszolgálat és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet.