Február 4-én és 5-én, a Védegylet a hazai és a nemzetközi zöld közbeszerzés és zöld közétkeztetés helyzetét járta körbe a „Kollektív fellépés a minőségi alapanyagokra épülő közétkeztetésért” c. regionális politikai kerekasztal eseményén, melynek az Európai Ifjúsági Központ adott helyet. 

A kerekasztal beszélgetés az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramja által finanszírozott BOND: (Bringing Organisations & Network Development to higher levels in the Farming sector in Europe) A szervezetek és hálózatok magasabb szintű együttműködésének szervezése az európai mezőgazdasági szektorban elnevezésű projekt keretében került megrendezésre.

Bővebb leírás itt olvasható.

Az esemény első napjáról készült összes felvétel ide kattintva tekinthető meg, vagy itt:

Dr. Florence Egal, a FLEdGe hálózattól, a zöld közétkeztetésről beszél a környezettel, az egészséggel, a munkahelyekkel, a kultúrával és a társadalommal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ha jól használják, akkor belépési pont lehet a helyi gazdaság és a fenntartható területi újjáéledéshez. Bemutatja továbbá a zöld közétkeztetésről szóló európai aláíró városok példáját, mint például Koppenhága vagy Mouans Sartoux.

Luana Swensson, a FAO Táplálkozási és Élelmezési Rendszer Osztálya, bemutatja, hogy az iskolai táplálkozási kezdeményezések hogyan lehetnek a fenntartható fejlődés célkitűzéseinek elérésére szolgáló eszközök.

Sara Jervfors, a Södertälje Municipality étkezési egységének vezetője, Svédország és az EU által támogatott MatLust projekt (a KKV-k támogatása az élelmiszerágazatban) projektmenedzsere. Ismerteti az önkormányzat munkáját a „Zöld bolygó étrendje” kutatás-alapú étkezés-koncepción keresztül, amely széles figyelmet kapott és pozitív hatással volt az állami közétkeztetés működésére Svédországban, Európában és a világon több helyütt.

Robin Gourlay bemutatja a nagyon sikeres első Skót Nemzeti Élelmiszer- és Italpolitikát (2009), amely alapvetően megváltoztatta a skót iskolákban és óvodákban az   az étrendet és a táplálkozással kapcsolatos viselkedéseket, szokásokat. Továbbá, említést tesz a még ambiciózusabb 2020-as Good Food Nation törvényről is, amely törvényi keretet biztosít Skócia erőfeszítéseinek az egészségesebb és fenntarthatóbb helyi termékek előmozdítása érdekében.

Magali Ruello-tól és Julian Renard-tól, a FNAB (francia nemzeti biogazdálkodási szervezet) képviselőitől megismerhetjük a franciaországi helyzetet, hogyan biztosítanak tanácsadást és támogatást az ökológiai termelőknek. Egy különleges területi élelmiszerprojektet is bemutatnak, a Bio Occitanie-t, annak is a közétkeztetésben működő vendéglátók kollektív ellátásának szervezéséről hallhatunk többet.

Claudia Paltrinieri bemutatja a Food Insider-t, egy olasz hálózatot, amely szülőkből, újságírókból, étkezdékből, közösségekből, szakácsokból, szülőkből, tudósokból, stb. áll, valamint az egészséges, fenntartható ételek és az önkormányzatok közétkeztetését tűzték zászlajukra. A Foodinsider nemzeti szintű vitát nyitott az iskolai menzák szolgáltatásairól, amely szilárdan objektív adatokra épült, és lehetővé tette az embereknek, hogy összehasonlítsák a különféle közétkeztetési modelleket, és kiemeljék az egészség és fenntarthatóság szempontjából a legjobb menüket és a legjobb iskolai menzákat.

Paolo Agostini ismerteti az Albert SAS munkáját, amely az olasz régiókban és az önkormányzatokban fenntartható élelmezési rendszerek fejlesztésére szakosodott, olyan projektek révén, amelyek célja  például a helyi friss hal bevezetése az iskolákban, kórházakban és ápolási otthonokban.

Jordi Menendez a Justícia Alimentaria-tól, bemutatja szervezetének munkáját, amely az élelmiszer-önrendelkezés, valamint többek között az egészséges, fenntartható ételek és étrendnek az iskolai étkeztetésbe történő beépítését támogatja, tekintettel a zöld vendéglátás spanyol sajátosságaira.  Ismerteti továbbá a spanyolországi közbeszerzés helyzetét, különös tekintettel az iskolai menzákra.

A felvételekhez a magyar feliratok készítése folyamatban van.